- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 1716
Stopień kategoryczności opinii eksperta sądowego jest odwrotnie proporcjonalny do jego doświadczenia.
Prof. L. Wachholz
Jesienne spotkania z kazuistyką
„CASUS” Kraków-Katowice
16-17 września 2022 r.
Zainspirowani między innymi wybitnym filmem „Przypadek”, w którym Krzysztof Kieślowski pokazał jak drobny zbieg okoliczności w naszym życiu potrafi radykalnie zmienić jego nurt i wpłynąć na ostateczne konsekwencje, mamy przyjemność zaprosić na konferencję naukową pt. „Jesienne spotkania z kazuistyką”.
Wydarzenie to, nie przez przypadek :), organizowane jest wspólnie przez Katedrę Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Katedrę Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konferencja, przewidziana w trybie stacjonarnym, ma być pierwszym z cyklicznie powtarzalnych spotkań poświęconych wymianie aktualnych naukowych i praktycznych doświadczeń na gruncie medycyny sądowej i innych nauk sądowych z nią współpracujących (genetyki, toksykologii, psychologii, balistyki, mechanoskopii itd.). Jest to obszar w dużej mierze wiedzy empirycznej opierającej się na analizie i weryfikacji przypadków, z którymi miało się już do czynienia. W świecie „wielkiej” nauki kazuistyka niesłusznie bywa traktowana jako wiedza „drugiej kategorii”. Jednak w praktyce sądowo-lekarskiej okazuje się mieć ona kapitalne znaczenie poznawcze oraz szkoleniowe i my pragniemy tę rangę jej przywrócić. Chcielibyśmy położyć nacisk na spojrzenie interdyscyplinarne, gdzie różne gałęzie wiedzy spotykają się razem w próbie rozstrzygania wątpliwości i rozwiązania skomplikowanych problemów. Intencją organizatorów jest przede wszystkim wymiana doświadczeń i poglądów związanych z interesującymi, niestandardowymi, niejednokrotnie unikalnymi i zaskakującymi przypadkami z którymi biegli spotykają się w swojej pracy. Od autorów oczekujemy przedstawienia krótkich, esencjonalnych, ale wyczerpujących i opracowanych z odniesieniem do naukowego piśmiennictwa wystąpień prezentujących wieloaspektowe spojrzenie na omawiane kazusy. Liczymy, że takie ujęcie tematyki konferencji stworzy pole do kreatywnych dyskusji i pozwoli wypracować ciekawe wnioski w przypadkach kontrowersyjnych.
Miejsce konferencji naprzemiennie będzie zlokalizowane w województwie śląskim albo małopolskim. Na pierwszy ogień trafia Stołeczne Królewskie Miasto Kraków.
W drugim komunikacie, na przełomie lutego i marca 2022, podamy wszystkie techniczne szczegóły konferencji dotyczące miedzy innymi kosztów, terminów zgłoszeń, rejestracji itp. Wszystkie dane będą publikowane na stronie http://ptmsik.pl/casus2022 a wszelkie pytania i sugestie kierujcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Szykujcie się, czekamy na Was z radością!
W imieniu Komitetu organizacyjnego
Dr med. Filip Bolechała Dr med. Christian Jabłoński
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 5166
Stopień kategoryczności opinii eksperta sądowego jest odwrotnie proporcjonalny do jego doświadczenia.
Prof. L. Wachholz
Jesienne spotkania z kazuistyką
„CASUS” Kraków-Katowice
16-17 września 2022 r.
Szanowni Państwo!
Czas upływa konsekwentnie, więc zgodnie z zapowiedzią umieszczoną w pierwszym komunikacie i ponownie gorąco Was zapraszając, pragniemy niniejszym przedstawić więcej praktycznych i technicznych szczegółów dotyczących konferencji naukowej pt. „Jesienne spotkania z kazuistyką”, organizowanej wspólnie przez Katedrę Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Katedrę Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Definitywnie przewidujemy i nastawiamy się, że konferencja ta odbędzie się w formacie stacjonarnym. Zależy nam bardzo na umożliwieniu osobistego spotkania się jej uczestników, co gwarantuje nie tylko wymianę doświadczeń, ale ma też niebagatelny walor towarzyski.
Obrady odbędą się w Centrum Dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33A, które mieści się w ścisłym śródmieściu Krakowa.
Przypominamy, że w swoim założeniu konferencja poświęcona jest tematyce kazuistycznej z zakresu medycyny sądowej i innych nauk sądowych z nią współpracujących (genetyki, toksykologii, psychologii, balistyki, mechanoskopii itd.). Chcielibyśmy położyć nacisk na spojrzenie interdyscyplinarne w przypadkach, gdzie różne gałęzie wiedzy spotykają się razem w próbie rozstrzygania wątpliwości i rozwiązania skomplikowanych problemów. Od autorów oczekujemy przedstawienia krótkich (do 15 minut), esencjonalnych, ale wyczerpujących i opracowanych z odniesieniem do naukowego piśmiennictwa, wystąpień prezentujących wieloaspektowe, ale również praktyczne spojrzenie na omawiane kazusy.
Koszt udziału w konferencji wynosi 500 PLN, a opłata obejmuje możliwość udziału czynnego lub biernego, materiały konferencyjne, przerwy kawowe i lunchowe oraz spotkanie integracyjno-towarzyskie w nieformalnej atmosferze, na które zapraszamy wieczorem 16 września na krakowski Kazimierz do lokalu „Tajemniczy Ogród” Plac Nowy 9. Będzie istniała również możliwość udziału w samym spotkaniu integracyjnym osoby towarzyszącej, nie będącej uczestnikiem konferencji – koszt 250 PLN.
Terminarz:
- zgłaszanie wystąpień – nadesłanie streszczenia do 30 czerwca 2022 31 lipca 2022
- rejestracja i wniesienie opłaty konferencyjnej (również za osobę towarzyszącą na spotkaniu) do 31 lipca 2022
Wszelkie aktualizowane informacje odnośnie „Jesiennych spotkań z kazuistyką”, formularz rejestracji, wzór streszczenia, regulamin konferencji, program i inne znajdą Państwo tutaj na stronie http://ptmsik.pl/casus2022 a pytania i sugestie kierujcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Z czasem pojawią się tutaj również propozycje hoteli znajdujących się w pobliżu miejsca obrad.
W imieniu Komitetu organizacyjnego
Dr med. Filip Bolechała Dr med. Christian Jabłoński
Sponsorzy:
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 9472
Statut PTMSiK - tekst jednolity zawierający zmiany wprowadzone przez Walne Zebranie w dniu 11 września 2013
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 8443
Popielski B.: Rys historyczny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Pol. Tyg. Lek. 1966, 21(23), 857-861.
Baran E., Przybylski Z., Dubrzyński A.: 50 lat istnienia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Arch. Med. Sąd. i Krym. 1989, 39(2), 68-79.
Baran E.: Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii 1938-2009. Gazeta Lek. 2009, 11(227), 36-37.
Baran E.: Historia związków Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii z Instytutem Ekspertyz Sądowych. w: Kała M. (red.): Postępy w naukach sądowych. Wydawnictwo IES, Kraków 2009, 49-59.
Erazm Baran: Historia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii 1938-2013. Arch. Med. Sąd. i Krym. 2012, 62(4), 243-314.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 1260
Zarząd Główny:
Prezes Jarosław Berent
Wiceprezes Aleksander Głazek
Wiceprezes Paweł Krajewski
Redaktor Naczelny Jerzy Kunz
Sekretarz Agnieszka Paula Jurczyk
Skarbnik Piotr Brzeziński
Członek Zbigniew Jankowski
Członek Małgorzata Kłys
Członek Zofia Szczerkowska
Członek Grzegorz Teresiński
Główna Komisja Rewizyjna:
Czesław Chowaniec
Jan Dzida
Mirosław Parafiniuk
Zastępcy Członków Głównej Komisji Rewizyjnej:
Joanna Nowicka
Roman Wachowiak
Sąd Koleżeński:
Erazm Baran
Jerzy Janica
Władysław Nasiłowski
Zofia Olszowy
Stefan Raszeja
Komisja Karastrof:
dr Czesław Chowaniec (przewodniczący)
doc. Paweł Krajewski
dr Grzegorz Teresiński
dr Jerzy Kawecki
dr Tomasz Konopka
dr Czesław Żaba
Komisja Orzecznictwa Sądowo-Lekarskiego:
prof. Barbara Świątek (przewodnicząca)
dr Czesław Chowaniec
doc. Zbigniew Jankowski
Komisja Historyczna
Przewodniczący komisji dr. Erazm Baran.